Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Pera festivalis Stambule

 

Lina Grigaitienė

 

Patogiai įsitaisau „Turkish airlines“ lėktuve. Pačiame priekyje, kur daug erdvės kojoms ir rankinukui. Išpakuoju ausines. Labai mėgstu turkų avialinijas už gerą maistą ir muziką skrydžio metu: jei mintys nervingai sukasi apie valerijoną ar brendį, kylant būtina paklausyti M.Ravelio „Bolero“ arba R.Vagnerio „Valkirijų skrydžio“. Garsiai. Įsijungimas į „procesą“ – kaip atrakcionų parke: skrydžio baimė, atskiesta valinga muzika, pavirsta į mitinį personažą, drakono (arba vištos) kojom bėgantį pakilimo taku, mojuojantį milžiniškais sparnais ir užtikrintai skrodžiantį debesų platybes... bet kištuko ausinėms savo krėsle neradau. Kiti skrajūnai galėjo žiūrėti filmą ar klausytis muzikos, o aš teturėjau daug vietos savo neilgoms kojoms.  Prabėgdama pro šalį stiuardesė paprašė išjungti telefoną (ir nespėjau pasiaiškinti, kodėl negalima juo naudotis „offline modus“ režime), ech... negaliu peržiūrėti dar visai šviežių nuotraukų su Stambulo vaizdais – teks pasikliauti vaizduote ir prisiminimais.

 

Lina.jpg com

Stambulo senamiestyje

 

Vienoje (Austrija) artėjo ilgasis gegužės 5-8 d. savaitgalis. Austrai moka ilsėtis: nedirba parduotuvės, gatvėse tampa tyliau, daug kas išvažiuoja į užmiestį. Neilgai pasvarsčiusi supratau, kad bus nuobodu, todėl valandą kitą panaršiusi internete nusipirkau bilietą į Stambulą. Kaip tik šiuo laiku ten vyko kasmetinis tarptautinis Pera festivalis, jaunųjų pianistų konkursas, žiuri narių koncertai ir meistriškumo kursai, seminaras skirtas pianisto Emil Gilels (1916-1985) gimimo metinėms pažymėti! Visko pamatyti nespėsiu, bet...

 

 

pera 1

 

Gegužės 2 d. – prof. Tamara Poddubnaya (USA) rečitalis, 05.03 – prof. Aldo Ragone (Italija), 05.04 prof. Metil Ülkü (Turkija), 05.05 doc. Yuriy Sayutkin (Turkija-Azerbaidžanas), 05.06 doc. Samir Mirzoev (Turkija-Azerbaidžanas), 05.07 Valerian Shiukahvili (Gruzija). Visi komisijos nariai dirba pedagoginį darbą. Tai, kad jie paruošia ir solo programas – tikrai įspūdinga!

Įvertinau Facebook‘o galią: pianistų, pedagogų Aldo Ragone, Yuriy Sayutkin, Samir Mirzoev, Tamara Poddubnaya, Rafael Gasimov  veiklą stebiu kaip tik ten. Tai gerų pažįstamų ratas. Jie susitinka ne tik parodyti naujai parengtas programas, dirbti konkurso žiuri, bet ir pabendrauti. Ypatingai intriguojančiai nuskambėjo žinia, kad į savo kūrinio „5 stiliai fortepijonui“ premjerą iš Vokietijos atvažiuoja kompozitorius Elmir Mirzoev. 

 

ziuri.jpg com

  Kolegų azerbaidžianiečių susitikimas (doc. S.Mirzoev, doc. U.Aslanova Guler, prof. G.Abdullazade, doc. Y.Sayutkin)

 

Išsinuomojau viešbutį šalia Pera muzikos licėjaus, kur vyko festivalis. Mano kambarys dar neparuoštas, todėl palikusi lagaminą „reception“ nužingsniavau klausytis muzikos. Pirmame licėjaus aukšte vyksta jaunųjų pianistų festivalis: vienas po kito į sceną kyla atlikėjai. Grojama iš natų arba atmintinai, programa laisva, daug gėlių, sveikinimų, fotografijų, įrašų – tai bene pagrindinė festivalio reklama. Per savaitę čia pasirodė apie tūkstantis (!) dalyvių. Ir visi, be abejo, buvo pažymėti.

 

afisa2.jpgcom

 

Antrame aukšte vyksta konkursas. Dalyviai varžosi keturiose solo ir duetų kategorijose. Solidi, septynių narių komisija. Kiekvieną dieną, 14 valandą, toje pačioje salėje vyksta vieno iš komisijos narių solinis koncertas. Po to vėl tęsiasi konkursas. 

„Visą savaitę nuo ryto iki vakaro dirbti vertinimo komisijoje ir sugroti solo koncertą – tai juk sunku!?“ – paklausiau Samir Mirzoev. Nusijuokė.

„Na, pirmąją dienos pusę prieš koncertą mes turime laisvą. O po koncerto – vėl darbas žiuri. Taip, tai nelengva. Mums Pera festivalis visada dalijasi į „prieš koncertą“ ir „po koncerto“. 

Konkursas tęsėsi. 15-18 metų kategorija. Iš penkių kūrinių vienas –  privalomas, turkų kompozitoriaus. Daug kas pasirinko turkų pianisto, kompozitoriaus ir visuomenės veikėjo Fazil Say kūrybą. Nugalėtoju tapo Kerem Ernur. Įspūdinga. Buvo ir tokių dalyvių, kurių pasirodymą nutraukė komisija – jaunųjų pianistų lygis labai skiriasi.

Gegužės 5 diena – ypatinga. Docento Yuriy Sayutkin koncerto programa parinkta tikslingai. Žavi šio žmogaus produktyvumas, darbštumas rengiant tematinius, didelių apimčių pasirodymus. Šį kartą jis pristatė  penkis turkų kompozitorių fortepijoninius ciklus („turkų penketo“ atstovų A.A.Saygun, U.C.Erken, S.Akdil, T.Z.Özdemir) ir Elmir Mirzoev „5 styles for piano“. Labai tikslu, labai techniška. Yuriy skambinimas paperka visišku pasišventimu, nuoširdumu, sunkiai nusakomu jausmu, kad į muzikavimą įsijungiama sakraliai rimtai.  „5 styles for piano“ tapo tikra puošmena. Dinaminiai viražai, fortepijono stygų „gnaibymas“ ir sąskambiai su fonograma tiesiog užburia ir kausto dėmesį. Yuriy vėliau pasakojo, kad koncerto metu kūrinys pirmą kartą buvo atliktas „taip kaip reikia“, nes laukta kompozitoriaus, kuris su savimi atsivežė priklausančią fonogramą. Repeticijų laikotarpis taip pat virto smagia istorija: mokinukas, pasiųstas pažiūrėti, ar „salė laisva“, pranešė, kad „ne“ – ten mokytojas Yura „tikriausiai taiso fortepijoną“, nes iki pusės sulindęs į instrumento korpusą... Kai vėliau prie vaišių stalo buvo laisvai bendraujama, Yuriy prisipažino, kad jaučia ypatingą trauką aplankyti Lietuvą – tai esanti sena jo svajonė. Aš tylom  ir nuoširdžiai palinkėjau, kad ji išsipildytų.

 

mirzoev.jpg2.jpg com

 Kompozitorius Elmir Mirzoev

 

Kol salė šurmuliavo laukdama koncerto, mane kamavo nuojauto, kad keletą klausytojų pažįstu per socialinį tinklapį. Į salę įžengė Elmir Mirzoev. Giedro veido, šiltų akių. Mūsų žvilgsniai susitiko, pasisveikinom. Kai po koncerto jam vėl padaviau ranką sveikindama su sėkminga premjera, jis paklausė: „Jūs juk Lina? Aš jūsų iš karto nepažinau, jūs būsit labai turtinga moteris. Nepabėkite, mes dar pabendrausim, išgersim kavos“. Čiupau pasiūlymą nedvejodama. Ten pat dar viena pažintis – muzikologė, mokslų daktarė Arzu Mamedova. Brolių Samir ir Elmir Mirzoevų ir Arzu pokalbių tema – ir politinė situacija Azerbaidžane. Dėl atvirų ir drąsių pasisakymų Elmir savo šalyje rizikuoja būti suimtas. „Bet jei mane pasodins, staiga tapsiu labai populiariu kompozitoriumi“ – juokauja.

Ten pat, licėjaus koridoriuose, persimečiau keliais sakiniais su savo „Facebook‘o“ draugais. „Sveiki, kur aš jus mačiau?“ tampa gana įprasta pokalbio pradžia. Italų pianistas Aldo Ragone – „Lorenzo Perosi“ konservatorijos profesorius, rengiantis Italijoje vasaros meistriškumo kursus, daug koncertuojantis. Pera festivalyje atliko labai spalvingą programą: G.Sgambati, F.Chopin, C.Debussy, A.Scriabin, A.Melikov. Aldo Ragone į savo programas dažnai įtraukia retai atliekamus, nepelnytai pamirštus opusus. 

 

groja.jpg compr

  Doc. Samir Mirzoev koncerto, skirto prof. O.Abaskuliyev atminimui, akimirka

 

Samir Mirzoev koncertai visuomet išsiskiria originaliu užmanymu. Neįtikėtinos energijos ir organizuotumo dėka, Pera festivaliuose buvo atlikti Bacho koncertai BWV 1063 trims fortepijonams, BWV 1065 keturiems fortepijonams, surasti ir į terasą nugabenti instrumentai, paruošta speciali lauko scena, apeitos visos kliūtys ir gimę daugybė linksmų pasakojimų. Šiais metais Samir Mirzoev koncertas buvo skirtas dėstytojui, Baku muzikos akademijos profesoriui Oktay Abaskuliyev, paminėti. Pianistas ketina organizuoti ciklą renginių, skirtų mylimo mokytojo atminimui. Jo programoje – J.Brahms Klavierstücke op.118; O.Respighi „Antiches Dance ed Arie“ ir I.Stravinsky „Petrouchka“/„Dance Russe“.

 

4 fort.jpg compr

 Lauko estrada su 4 fortepijonais

 

Ne mažiau įdomu buvo sužinoti Elmiro Mirzoevo atvykimo į festivalį istoriją: Yuriy Sayutkin, aistringas vinilinių plokštelių kolekcionierius, džiazo gerbėjas internete rado juostinį magnetofoną, berods ASTRA 110. Magnetofonas nupirktas, bet Vokietijoje. Suplanuotas jo pargabenimas: Elmir atvažiuos į festivalį, o kad važiavimas nebūtų „tuščiai“, bus atliktas jo kūrinys fortepijonui. Štai taip kūrybingi „ekspromtai“ išauga į sėkmingus projektus...

Dar viena pažintis privertė mane pačią susivokti. Vienas iš konkurso organizatorių, Pera licėjaus fortepijono skyriaus vadovas Rafael Gasimov, apibėrė klausimais. 

„Aš iš Lietuvos, bet gyvenu Vienoje. Turėjau kelias laisvas dienas, nutariau aplankyti Pera festivalį. Žadu ką nors panašaus organizuoti Vienoje“. Man pačiai netikėtai, garsiai ištariau savo svajonės vardą: „ką nors panašaus organizuoti Vienoje“... tikiuosi pagauti tą „paukštę“ už uodegos...

 

Afisa.jpgcom