Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Festivalis Stambule

Lina Grigaitienė
 
Įsibėgėjant pavasariui ir  egzaminų, koncertų, atsiskaitymų bruzdesy tirpstant paskutiniam mokslo metų mėnesiui, daugelis įvairaus amžiaus ir užmojų muzikų pageidauja parodyti savo darbo rezultatus bei pasivaržyti. Ir Lietuvoje, ir užsienyje vyksta daugybė fortepijono muzikai skirtų renginių. Vasaros atostogų metu kelionės į konkursus Italijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje  ar kitur turtinamos galimybe pamatyti svečias šalis. Sėkmė ir smalsumas nulėmė, kad šių metų gegužės 5-11 dienomis pasižvalgiau Stambule vykusiame  devintajame tarptautiniame PERA fortepijono festivalyje. Pasidalinsiu įspūdžiais, kurie kažkam galbūt taps nauju tikslu ne tik susipažinti su savita Turkijos fortepijoninio muzikavimo kultūra, bet ir pamatyti neeilinius prisiminimus paliekantį daugiamilijoninį Stambulą. 
 
Pirmiausiai į akis krenta renginio apimtis. Neapsiribojama jaunųjų atlikėjų pasirodymais. Festivalio rėmuose - profesionalių pianistų ir instrumentalistų soliniai koncertai, seminarai, meistriškumo kursai. Nesiekiama bet kokia kaina laikytis „tarptautinių standartų“ kartelės. Po tuo pačiu (Pera vidurinės dailės mokyklos) stogu vyksta mėgėjiškas, dalyvių gausa pasižymintis jaunųjų pianistų festivalis ir gana aukšto lygio konkursas (per savaitę čia pasirodė apie 900 vaikų!). Festivalio dalyviai atlieka laisvai pasirinktą programą, o dauguma groja iš natų (!). Publika labai geranoriška ir maloni. Gėlės, pagyros, „sėkmės“ skonis, neabejotinas malonumas pasirodyti scenoje. Konkursas vyksta mums įprasta tvarka ir rimtimi. Atliekama penkių kūrinių programa, kurioje privalomas Turkijos kompozitoriaus kūrinys. Konkurso lygis man priminė Italijoje, Val Tidonėje vykstantį kasmetinį renginį: atlikėjų meninis ir techninis lygis labai skirtingas. Šalia kuklių pasirodymų galima išgirsti tikrų perlų. Šiais metais iš Bulgarijos atvykę dešimtmečiai broliai dvyniai Ignatovai stulbino paruoštos programos lygiu, atliekamais F.Šopeno etiudais op.10 nr.5, 12. (mokytoja Marinela Marinova). Susidarė įspūdis, kad toks demokratiškas požiūris į akivaizdžius pasirinktų programų skirtumus užtikrina dalyvių kiekį. Kita vertus, renginys kaip tikslas neužgožia noro ir galimybių psigrožėti pačiu Stambulu. Miestas pasiruošęs priimti turistus, nesunku apsigyventi pačiame centre, Taxim aikštės prieigose esančiuose viešbučiuose, apartamentuose, nuomuojamuose butuose. Kadangi festivalis-konkursas vyksta ne sezono metu, kainos nėra labai didelės, maždaug 70 lt. už naktį žmogui. 
 
Festivalio – konkurso dalyvių dauguma – turkai, stambuliečiai (mieste gyvena 14 milijonų gyventojų, tad ar reikia stebėtis?!) daug svečių iš giminingo Azerbaidžano, Bulgarijos, Ukrainos.
 
Konkurso nuostatai skelbiami internetiniame puslapyje http://www.perafestival.org/, renginys vyksta kasmet.
Festivalio atidarymą   papuošė turkų pianisto Emre Elivar koncertas. Meistriškumo kursus vedė profesorė Tamara Poddubnaya, turkų pianistas ir kompozitorius Metin Ülkü, pianistai Emre Elivar, Vasif Hasanoglu, Ferit Adigüzelzade, kasdien vyko profesionalių muzikantų koncertai. Antalijos konservatorijos dėstytojas, docentas Samir Mirzoev, lankęsis Lietuvoje 2010 metais vykusiame tarptautiniame jaunųjų atlikėjų konkurse „Gradus ad Parnassum“ kaip žiuri narys, taipogi yra Pera festivalio vertinimo komisijos ir organizatorių tarpe. Renginio  demokratiškumas bei atlikėjų gausa didžia dalimi nulemti asmeninės organizatorių iniciatyvos, jų koncertų, konkursų geografijos. Renginys patraukia ne tik tolerantišku, geranorišku dalyvių vertinimu, įspūdžiu kad čia „visi savi“, bet ir universalumu, kur patys jauniausi ar pradedantieji ir labiausiai patyrę – visi viename laiko ir vietos taške. (Gal todėl mažųjų festivalio salėje visada daug žiūrovų, aplodismentų ir palaikymo? O gėlės po pasirodymo – tarsi stalo etiketo pradžiamokslis – natūralu ir būtina?)  Komisijos nariai, atvykstantys iš įvairių Turkijos ir pasaulio kampelių, turi rimtą darbo tvarkaraštį. Pavyzdžiui, profesorė iš Sankt Peterburgo Tamara Poddubnaya buvo konkurso vertinimo komisijos pirmininkė, vedė meistriškumo kursus, surengė solinį koncertą. Antalijos konservatorijos dėstytojai Yuri Sayutkin, Ekaterina Akti, Yeliz Kizilay, Samir Mirzoev  surengė solinius koncertus, dirbo vertinimo komisijose, paruošė konkursui mokinius. 
 
Galimybė mokytis muzikos Turkijoje – didelė vertybė, kilnus pasiturinčių, išsilavinusių tėvų atžalų užsiėmimas. Išvažiuoti į konkursą – taip pat garbės ir prestižo reikalas. Teko girdėti, kad dėstytojai savo mokiniams ieško kelionės rėmėjų.
 
Aplenkiant organizacinį perfekcionizmą (tarkim, programos išspausdintos tik turkų kalba), informacijos prieinamumas užtikrinamas svetingumu. Pera mokyklos vestibiulyje ir kiekviename aukšte budi atsakingi žmonės, mielai palydintys iki  reikiamų durų. Susikalbama anglų, rusų kalbomis (informacija internete – anglų kalba). Pera dailės mokyklos erdvės, kur vyko dauguma festivalio koncertų, lanksčiai pritaikomos festivalio reikmėms: festivalio jaunųjų atlikėjų koncertai vyko dramos studijoje, o J.S.Bacho koncertui trims fortepijonams d-mol BWV 1063 (buvo planuojama atsivežti ir studentų orkestrą – tokios didelės scenos Pera mokykloje nėra), kurį atliko Antalijos konservatorijos dėstytojas S.Mirzoev su studentais, instrumentai buvo nugabenti į ant pastato stogo esančią terasą... Belieka stebėtis, iš kur dailės mokykla turi tiek kokybiškų instrumentų (dauguma – kabinetiniai fortepijonai).
 
Pasirūpinti gėlėmis, maistu ar pramogomis nėra jokių sunkumų – viskas šalia. Gatvės visada sklidinai pilnos minios, kvepia kepamas maistas, akį traukia daugybė užkandinių (o maistas ten šviežias ir kokybiškas!) ir suvenyrų parduotuvių. Jei eisite – geriau turėti žemėlapį ir itin dėmesingai pereiti gatvę. Pėstieji čia „atsakingi“ patys už save. Todėl saugiau iš karto dairytis požeminių perėjų  ar bent šviesoforų sankryžos. Nuo architektūros grožio, minios margumo ir triukšmo, kurį kelia visi, pradedant ledų pardavėju ir baigiant vairuotojais, tarsi Morzės abėcėle susišnekantys automobilių signalais, gali apsvaigti galva. „Stambulas praryja žmogų“ – teko  girdėti iš vienų lūpų. Belieka pridurti: kaip malonu būti taip suvalgytam... 
 
Koncertinė scena mokyklos terasoje. Antalijos k-jos dėstytojai Samir Mirzoev, Ekaterina Akti - (J.S.Bach koncertas 2 f-nams BWV 1060):
 
20140506 145909
 
 
Taxim aikštė (netoli jos - Pera menų akademija):
 
20140508 064644
 
 
Konkurso komisija iš kairės doc.Farid Adigüzelzade  (Eskishehir); prof.Tamara Poddubnaya (New-York) - pirmininkė; doc.Samir Mirzoev (Baku-Antalia); prof.Metin Ülkü (Ankara); Rafael Gasimov (Stambulas) - festivalio organizacinio komiteto atstovas:
 
20140507 170140
 
 
Festivalio afiša:
 
20140508 151842