Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Alytaus muzikos mokyklai 55-eri

 

 

Genovaitė BANIUKEVIČIENĖ,

Alytaus muzikos mokyklos fortepijono skyriaus mokytoja metodininkė

Alytaus muzikos  mokykla atšventė savo veiklos 55-ąjį gimtadienį. Kiekvienas pedagogas ateina į mokyklą kupinas entuziazmo ir naujų žinių, kuriomis nori pasidalinti su savo mokiniais. Kaip džiugu, kad ir mūsų nedideliame mieste yra daug talentingų ir darbščių vaikų, kurie myli muziką, daug dirba ir nori pasivaržyti su Lietuvos didžiųjų miestų ir užsienio jaunaisiais muzikantais. 

 Norisi trumpam sustoti ir prisiminti netolimą praeitį. Praėjusių metų koncertinė ir konkursinė veikla prasidėjo vasarą, kai penki mūsų mokyklos kameriniai ansambliai išvyko į tarptautinį jaunųjų talentų konkursą Val Tidone, Italijoje. Mums, pirmą kartą išvykusiems taip toli, buvo neramu - tiek dėl gausaus dalyvių skaičiaus iš Kinijos, Lenkijos, Rusijos, Slovėnijos ir Lietuvos, tiek dėl labai autoritetingos profesionalios komisijos. Tačiau mūsų įdėtas darbas ir vaikų muzikalumas buvo labai aukštai įvertintas, visi ansambliai buvo apdovanoti: Domantė Matulevičiūtė ir Džiugas Sabonis gavo aukščiausią įvertinimą Grand Prix (mokyt. G.Baniukevičenė ir R.Jočys), Rūta Žemaitytė ir Tomas Smolskas bei Lineta Pašukonytė ir Karolis Sabaliauskas (mokyt. V.Baronienė ir R.Jočys) tapo 2 vietos laimėtojais, o Gabrielė Baronaitė (mokyt. R.Leitanienė), dalyvavusi dviejuose ansambliuose, laimėjo 2 ir 3 vietas. Po konkurso traukiniu keliavome į Romą, aplankėme Vatikaną, Koliziejų. Konkurso rezultatai ir pati kelionė ilgai išliko mokytojų ir mokinių prisiminimuose bei įkvėpė naujiems siekiams.

 Jau praeitą rudenį mokiniai ir mokytojai išvyko į Naujosios Vilnios muzikos mokyklą, kur vyko respublikinis jaunųjų pianistų konkursas, skirtas L. Povilaičiui atminti. Mokytojos V.Baronienės mokinė Gerda Mikalauskaitė tapo laureate, o mokytojos L.Bakšienės ir N.Jasiulevičienės mokiniai: Austėja Valatkaitė, Skirmantė Kirkliauskaitė ir Kristupas Radzvila gavo diplomus. Sėkmė lydėjo ir VI respublikiniame J.S.Bacho jaunųjų pianistų konkurse, kuris vyko nacionalinėje M.K.Čiurlionio meno mokykloje. Mokytojos L.Bakšienės mokinė A.Valatkaitė pelnė laureatės diplomą, o mokytojos V.Baronienės mokinė Gerda Mikalauskaitė - diplomą. Vasario mėn. XVII B. Dvariono nacionaliniame pianistų ir stygininkų konkurse mūsų mokyklos mokinė Gerda Mikalauskaitė vėl pelnė diplomą.

Dauguma mūsų mokyklos pianistų noriai muzikuoja tiek kameriniuose, tiek fortepijoniniuose ansambliuose, noriai dalyvauja įvairiuose šių žanrų konkursuose. Štai kovo mėn. net 9 kameriniai ansambliai dalyvavo tarptautiniame kamerinių ansamblių festivalyje „Muzikuokime drauge“, kuris vyko Vilniaus Algirdo muzikos mokykloje. Keturi ansambliai tapo laureatais - tai ansambliai, kuriuose dalyvavo pianistės: Monika Zalieckaitė, Gabrielė Baronaitė, Rūta Žemaitytė, Lineta Pašukonytė, visos mokytojos V. Baronienės mokinės. Dar trys ansambliai pelnė diplomus.

Su dideliu noru mokiniai jungiasi ir į fortepijoninius ansamblius. Balandžio mėn. mūsų pianistai nusprendė išbandyti jėgas VI tarptautiniame Noros Novik fortepijoninių ansamblių konkurse Marupėje (Latvija).  Ir čia mūsų mokines lydėjo sėkmė. Mokytojos G. Baniukevičienės fortepijoninis trio - Domantė Matulevičiūtė, Gabrielė ir Goda Depšytės - pelnė aukštą 1 vietos laureato diplomą. Kitą dieną vykusiame kamerinių ansamblių konkurse mokytojos V. Baronienės mokinė Gerda Mikalauskaitė su fortepijoniniu kvartetu (mokytoja R.Frendzelienė) laimėjo 3 vietą.

Labai pamėgtas mūsų mokinių ir mokytojų Elektrėnų meno mokykloje organizuojamas fortepijoninių ansamblių konkursas festivalis „Skambinu su draugu“. XII šiame konkurse laureatėmis tapo mokytojos Jūratės Dambrauskienės paruoštas fortepijoninis duetas: Lukrecija Kliučinskaitė ir Smiltė Jakucevičiūtė. Šis ansamblis taip pat pelnė nominaciją už geriausią atliktą romantinės epochos kūrinį

Pirmą kartą pavasarį mūsų mokykloje buvo suorganizuoti du nauji konkursai. Balandžio mėn. įvyko I tarptautinis solistų konkursas „Mažųjų muzikinė mozaika“, skirtas mažiesiems pianistams, kuriame Deimantė Goceikytė (mokytoja V. Baronienė) tapo 3 vietos laureate. Kitas naujas, kol kas vietinis, konkursas – tai „Artistas 2012“. Šį konkursą vertino žiūri komisija, sudaryta iš mūsų jau aukštų rezultatų pasiekusių mokinių. Fortepijono skyriui atstovavo daugelių konkursų laureatė Gerda Mikalauskaitė. Šiame konkurse dalyvavo įvairių specialybių mokiniai. Mūsų skyriaus mokiniai Paulina Avižienytė (mokyt. G. Baniukevičienė), Deimantė Goceikytė (mokyt. V. Baronienė), Kristupas Radzvila (mokyt. N. Jasiulevičienė), Ieva Barysaitė ir Roberta Stepanovaitė (mokyt. B. Dzenkauskienė) tapo lauretais. Tikimės, kad šis įdomus konkursas paskatins domėtis ir klausytis kitų atlikėjų bei kritiškai pažiūrėti ir į savo artistiškumą, skatins domėtis scenine išvaizda.

Mūsų mokinių ir mokytojų darbas tęsėsi ir birželio mėnesį. Trys kameriniai ansambliai, vadovaujami mokytojų Genovaitės Baniukevičienės ir Rimanto Jočio, išvyko į X tarptautinį jaunimo kamerinių ansamblių konkursą „Muzikuojame drauge“ Rygos muzikos mokykloje (Latvijoje), kur vėl visi trys ansambliai laimėjo laureato diplomus. Kamerinis ansamblis Domantė Matulevičiūtė ir Džiugas Sabonis tapo I vietos nugalėtojais, o Goda Depšytė ir Elvinas Reinikovas  bei Gabrielė Depšytė ir Jokūbas Mikalauskas tapo 3 vietų laureatais.

Tuo pat metu grupė jaunųjų muzikantų dalyvavo II tarptautiniame jaunimo muzikos festivalyje konkurse „Su muzika per Europą“, Lietuva-Italija-2012. Vilniaus J.Tallat-Kelpšos konservatorijoje varžėsi fortepijoniniai ansambliai. Mūsų fortepijoninis duetas Gabrielė Baronaitė ir Rūta Žemaitytė (mokytoja V.Baronienė) savo amžiaus kategorijoje užėmė 3 vietą. (1 ir 2 vietos šioje kategorijoje nebuvo skirtos), kitą dieną LMTA II rūmų salėje pianistų konkurse Gerda Mikalauskaitė, taip pat mokytojos V.Baronienės mokinė, savo kategorijoje pelnė 2 vietą (šioje kategorijoje nebuvo skirta 1 vieta). Trečią konkurso dieną toje pačioje LMTA II rūmų salėje varžėsi kameriniai ansambliai. Lineta Pašukonytė ir Karolis Sabaliauskas pelnė diplomą (mokytojai V.Baronienė ir R.Jočys). Šiais mokslo metais, rugsėjo mėnesį, visi šie mokiniai buvo pakviesti koncertuoti konkurso laureatų koncerte Vilniaus Chodkevičių rūmuose.

Praeitų mokslo metų paskutinis konkursas, kuriame dalyvavo mūsų mokinės, buvo tarptautinis jaunųjų pianistų konkursas „Terra musica“, vykęs Druskininkų M.K.Čiurlionio meno mokykloje. Mokytojos L.Bakšienės mokinė Austėja Valatkaitė pelnė 1 vietos diplomą ir nominaciją už subtiliausią kantileninės pjėsės atlikimą, o tos pačios mokytojos mokinė Skirmantė Kirkliauskaitė gavo diplomą bei nominaciją už įdomiausią lietuviškos pjesės interpretaciją.

Tokie gražūs pasiekimai lydėjo mokyklos 55-jo jubiliejaus metus. Mokyklos direktorės Aldonos Vilkelienės iniciatyva visus šiuos metus buvo organizuojami 1-51 laidų susitikimai su jau baigusiais mokiniais. Susitikimai vyko ciklais:  po 15 laidų kiekviename susitikime. Džiugu, kad į mūsų pakvietimą dalyvauti susitikimuose baigusieji atsiliepė labai aktyviai. Buvę mokiniai noriai koncertavo, dalijosi prisiminimais, dėkojo už surengtus susitikimus, pagerbė tylos minute jau išėjusius anapilin mokytojus ir mokinius. Pagrindinis ir paskutinis šių ciklų susitikimas-koncertas vyko spalio mėnesį Alytaus teatro salėje. Pirmoje dalyje koncertavo buvę mūsų mokyklos mokiniai, dabar profesionalūs atlikėjai, o antroje dalyje - dabartiniai geriausi mokiniai, įvairių konkursų laureatai. Koncertą užbaigė gausūs mūsų mokyklos kolektyvų pasirodymai.

Po sveikinimų, aplodismentų, gėlių ir prisiminimų mokiniai ir mokytojai vėl ruošiasi naujiems konkursams, festivaliams, įvairiems renginiams bei naujiems išbandymams.