Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

13-asis tarptautinis jaunųjų muzikų konkursas „LUIGI ZANUCOLLI“

 

 

    Kauno A.Kačanausko muzikos mokyklos

    mokytoja metodininkė ILONA  PAKĖNIENĖ

                                                                     

2015 metų gegužę išvykome į Italiją, į konkursą Sogliano al Rubicone mieste. Kiekviena kelionė –  tai iššūkis:  ilgos tinkamo konkurso paieškos, programų parinkimas, įdomaus maršruto sudarymas. Norint „išbandyti“  vis naujus konkursus, tenka taikytis ir su naujais netikėtumais. Vienas tokių šiame konkurse – kad atlikėjai solistai buvo sugrupuoti pagal amžių, nepriklausomai nuo to,  kokiu instrumentu groja, taigi atsitiko taip, kad mūsų pianistai konkuravo su stygininkais bei pučiamaisiais. Todėl vertinimas neatrodė objektyvus, nors komisijos pirmininkas, apdovanodamas dalyvius, maloniai komentavo bei aiškino, kokie yra pagrindiniai tikslai, siekiai, muzikavimo vertinimo principai. Išgirdome labai gerų atlikėjų, ypač vyresniųjų grupėse, ir pasidžiaugėme savo pasiekimais.

Laureatų sąrašas didelis – puikiai pasirodė apie trisdešimt mūsų mokinių, kai kurie dalyvavo net keliose kategorijose. Nenoriu varginti pavardėmis, todėl paminėsiu atkakliąsias mokytojas, neprarandančias smalsumo, gero humoro jausmo ir optimizmo: I.Pakėnienė, R.Kigienė, Z.Kučinskaitė, l.Vasnevskaja, A.Lavrinavičienė, N.Norvaišienė, Ž.R.Laurynienė, D.M.Marcinkevičiūtė,  B.Širvinskienė, K.Žilinskienė, E.Muntrimienė, L.Stanionienė, J.Senkutė, R.A.Juknevičienė, A.Krištaponienė (šių dviejų mokytojų duetas Rusnė Vaičiulytė ir Ieva Bierontaitė dalyvavo dviejose kategorijose bei laimėjo Grand Prix). A.Krištaponienės  parengta mokinė Ieva Bierontaitė laimėjo dar ir pirmąją vietą solistų kategorijoje! Pirmųjų vietų nugalėtojos – Ugnė Stalerevičiūtė (mokyt. Rita Kigienė), Miglė Jančaitytė (mokyt. Elena Muntrimienė). Miglė Puikytė dalyvavo dviejose kategorijose ir tarp vokalistų  gavo aukščiausią įvertinimą grupėje. Mūsų kanklininkių ansamblis, vadovaujamas Jurgos Senkutės, sužavėjo italus ir buvo pakviestas groti apdovanojimų koncerte.                          

Vietinė spauda gražiai aprašė lietuvių atlikėjus. Jie buvo nustebinti tokiu dideliu būriu profesionaliai parengtų jaunųjų muzikantų. Mūsų mokykla ir direktorius Arūnas Kigas apdovanoti garbės diplomu.                                                        

Gal kiek erzino organizatorių „neorganizuotumas“, vėlavimas, betvarkė dokumentuose, klaidos, kurias reikalavome taisyti, sudarydami priekabių pedantų įvaizdį, betgi nenorėjome parsivežti diplomų su kiniškomis pavardėmis. Pravertė kiekvienas išmoktas itališkas žodis, neretai pašnekovo veide sukeliantis keistas grimasas, lyg ir „nenorą“ suprasti, bet mes atkakliai stengėmės (ypač kai prieš išėjimą į sceną užrakinama repeticijų patalpa, kurioje  konkursantų natos ir instrumentai), ir tai davė rezultatus – mes ne tik išgyvenome, bet ir laimėjome. Romėnai stiprūs, bet mūsų daug...

Konkursas vyko nuostabioj vietoj – ant aukšto kalno, mažame viduramžių miestelyje Sogliano Rubicone, kurio gatveles užpildydavo konkursantai. Bijau, kad buvo sunaudotos visos miestelėnų miltų atsargos. Tolumoje,  ant kitos kalvos – San Marinas, už 30 kilometrų regiono sostinė – senasis  Riminis ir puiki, begalinė Adrijos pakrantė, prie kurios ir apsistojome. Prabangiame kempinge baseinai, saulės vonios, žaidimai vaikams buvo puikiai suderinti su kasdienėmis repeticijomis bei dalyvavimu konkurse. Tiesa, buvo sunku išlaikyti mažuosius visą savaitę, nes konkurse jie grojo paskutinę dieną. Mokiniai ir tėveliai vieningai nusprendė, kad tokiomis sąlygomis galima būtų groti ir kasdien, kas be galo sušildė įsitempusių mokytojų širdis ir suteikė vilties: gal tai motyvacija?

Ne visi norintys tilpo į autobusą  arba norėjo laisviau pakeliauti, tad atskrido lėktuvais, važiavo traukiniais, mašinomis. Susisiekimas patogus tiek iš Milano, tiek iš Romos. Mūsų žmonės labai organizuoti ir išprusę, taigi konkurso savaitę mūsų didelėje šeimoje buvo virš septyniasdešimties gerai nusiteikusių žmonių. Ir tame slypi savotiška jėga: kai „savų“ vis daugėja, pasijunti lyg turintis branduolį ir savo lauką, apsaugą (kai pritrūksta druskos), o tokia energetika  jau primena lietuvišką krepšinį... O gyvenimas po vienu stogu, kartu gaminant maistą, sportuojant, lankant muziejus, bažnyčias – tai neįkainojami ryšiai tarp mokytojo ir mokinio, kurie užsimezga kelionės metu ir išlieka net tada, kai mokinys pamiršta tekstą!

Šį kartą į Italiją važiavome per Budapeštą ir Kroatiją, norėdami  paįvairinti maršrutą. Pasiteisino. Pirma diena buvo sunkesnė, bet spėjome pasivėžinti metro, pasivaikščioti senamiestyje, paplaukioti laivu ir pasigrožėti nuostabiai apšviestu, nepakartojamuoju naktiniu  Budapeštu. Ryte laukė ekskursija į karaliaus rūmus, kelionė į Kroatiją bei viešbutis ant jūros kranto. Pirmas išsimaudymas kitame Adrijos krante, nauji landšafto kontūrai, dailūs Slovėnijos miestukai, Italijos Triesto senamiestis ir pagaliau ilgai laukta pica! Namų ant ratų televizoriaus ekrane P.Sorentino filmas ‘’Didysis grožis” – tikra idilija po sunkių darbų.

Nuostabus parkas prie Rimini „Italija miniatiūroj“, kur gali kaip milžinas pasivaikščioti tarp Italijos architektūros įžymybių. Kelionė link Gardos ežero  jau ne vienus metus „motyvuoja“ jaunuosius atlikėjus, nes ten yra ne tik baseinas, ežeras, bet ir didžiausias pramogų parkas „Gardalendas“! Tarp suaugusiųjų abejingų taip pat neliko, na o kiti laimingieji pasiplaukiojo laivu, pasigrožėjo apylinkėmis, pasakiškais miesteliais. Tas tobulas grožis tarsi įsigeria į smegenis ir paskui maitina mus ištisus metus.

Pabaigai Venecija – kiekvienam pagal poreikius, amžinai stebinanti ir įkvepianti. Dar dvi naktys ant jūros kranto ir sunkiai suvokiamas karštis prijaukino prie vasaros. Kelionė iki Brno – ilgas apmąstymų, bendravimo laikas, kuris savotiškai įtraukia į savo tinklus. Tai lyg galimybė pažinti aplinkinius, pasidalinti skaniais „likučiais“ ir juokučiais... ir aš ten buvau ir... jums siūlau!

Nuo senų laikų Romos istorija byloja, kad nevalia peržengti Rubikono, o mes tai padarėm...

 

882

 

 

898

 

 

Kacanauskas

 

 

IMG 4227

 

 

IMG 3517

 

 

20150530 151506

 

 

20150526 100017