Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

KOPŪSTUOSE RASTI VAIKAI IR MUZIKA

Praėjusį pavasarį (2016 05 28) Žemųjų Šančių bendruomenės pamėgtoje erdvėje “Kopūstų laukas” skambėjo muzika, vaikų atliekama vaikams. Dvi energingos bendruomenės, Žemųjų Šančių ir Miko Petrausko muzikos mokyklos (mokytojos R.Varnienė, V.Gerulaitė, J.Veselytė) sujungusios jėgas suorganizavo šventę, skirtą Tarptautinei vaikų gynimo dienai.

Šančiuose nuo seno, iš lūpų į lūpas yra perduodama legenda, kad  Šančiai artimai susiję su Napoleono žygiu į Rusiją. Pasakojama, kad su šia epocha siejasi ir Šančių pavadinimas. 1812 m. Napoleonas, ieškodamas vietos perkelti savo armiją per Nemuną, pasakė lemtingą Šančiams frazę:  “Čia mes turime gerus ŠANSUS užimti miestą”. Taip pasakė didis karvedys, ir Kauno priemiestis vis garsiau imtas vadinti ŠANSU. Taigi Šančiai gauna savo šansą - ima plėstis ir garsėti.

1879 metais Kaunas buvo paskelbtas pirmos kategorijos vakarinio Rusijos pasienio tvirtove – svarbiu Rusijos imperijos kariniu punktu. 1882 metais aplink Kauną pradėta fortų, įtvirtinimų statyba. Šančiuose imtos statyti pagrindinės miesto įgulos kareivinės. O šalia jų ir labai svarbus objektas –  imperijos armijos karių vitaminų saugyklos. Rauginti kopūstai, kuriuos mes visi žinome, tada buvo vienintelis vitamino C šaltinis žiemą, o kartu ir apsauga nuo skorbuto šaltuoju metų laiku. 

Jaunieji šančiškiai ir jų draugai iš Kauno Miko Petrausko muzikos mokyklos tą vakarą muzikos garsais kūrė mažus stebuklus netradicinėje erdvėje. Koncertas – disonansas. Muzika skambėjo iš vieno carinės armijos reikmėms naudoto kopūstų  raugyklos sandėlio.  Ore tvyrojo XX a. trečiojo - ketvirtojo dešimtmečio atmosfera, skambėjo džiazas. Vaikai grojo pagal tų laikų nebylaus kino tradicijas. Trumpam Šančiuose atgijo kino teatras “Kopūstų lauke”. Buvo rodomi Charlie Chaplin filmai ir to meto animacija, lydimi nuotaikingai vaikų atliekamos džiazo muzikos bei geranoriškai nusiteikusios publikos.

 

Rūta Varnienė

Kauno Miko Petrausko muzikos mokyklos mokytoja

20160528 195950

 

20160528 195953

 

DSC 2584 1024x684

 

DSC 2591 1024x684

 

DSC 2634 1024x684