Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

LIETUVOS DVARUOSE SKAMBA KAUNO 1-OSIOS MUZIKOS MOKYKLOS MOKINIŲ ATLIEKAMA PROGRAMINĖ MUZIKA

Mūsų mokyklos fortepijono klasė mokinių ir joje dirbančių mokytojų skaičiumi yra didžiausia mokykloje. Klasės koncertinė veikla labai įvairi ir įdomi. Kuriamos naujos tradicijos, nauji projektai. Vienas naujausių – „Pažinkime savąjį kraštą. Lietuvos kultūros paveldo integravimas muzikinio ugdymo procese“. Projekto sumanytojos ir organizatorės – fortepijono jaunesnių klasių vadovė Jūratė Žemaitytė ir fortepijono mokytojos Jolanta Snudaitienė ir Zinaida Sivakova.

Vaikams labai svarbu pažinti gimtojo krašto istoriją bei prisiliesti prie išlikusios praeities. Todėl kiekvieną pavasarį mūsų jaunieji pianistai vyksta į edukacinę – koncertinę kelionę į pasirinktą Lietuvos dvarą. Šių metų balandžio mėnesį numatoma jau penktoji kelionė, šį kartą į Žemaitkiemio–Babtyno dvarą (Kauno rajonas).

Pirmą kartą lankėmės Gelgaudiškio dvare (Šakių rajonas). Koncerto tematikai buvo pasirinkti įvairių epochų šokiai. Mokytoja J.Žemaitytė skaitė paskaitą apie šokių istorinę raidą. Mokytoja J.Snudaitienė supažindino su šokių įvairove, kiekvieną jų trumpai charakterizavo. Mokiniai šokių pristatymą stilingai iliustravo. Koncerto–paskaitos susidomėję klausėsi gausiai susirinkę Šakių rajono moksleiviai. Po koncerto vyko ekskursija, gidas supažindino su Gelgaudiškio dvaro istorija ir aprodė mums visus dvaro ansamblio kampelius. Netgi klausėmės dvaro bokšte atgimusio, neseniai restauruoto kariljono atliekamų melodijų! Buvo nuostabu!

 

Gelg1

 

Gelg2

 

Gelg3

 

Kitąmet vykome į Zyplių dvarą Šakių rajone. Iniciatyvus dvaro direktorius skulptorius Vidas Cikana dvaro sodybos teritoriją pavertė menininkų erdve: čia nuolat vyksta dailininkų parodos, tautodailininkų darbų ekspozicijos. Įdomios ir linksmos skulptūros puošia dvaro parko teritoriją – nudžiugome radę puikią vietą fotosesijai... O iš tikrųjų tai kasmet vykstančio menininkų plenero „Zyplių žiogai“ dalyvių darbai.

Po koncerto apžiūrėjome dvaro rūmuose ir svirne eksponuojamas parodas, beje, jos ypač patiko vaikams. Fotografavomės prie nuotaikingų skulptūrų, grožėjomės parko puošmenomis – balzaminių tuopų ir skroblų alėjomis. Vaišinomės išskirtiniais dvaro istorinio restorano „Kuchmistrai“ patiekalais.

 

Zyp2

 

Zyp1

 

Zyp3

 

Zyp4

 

Zyp5

 

Zyp6

 

Zyp7

 

Esame viešėję ir Paežerių dvare (Vilkaviškio rajonas). Dvaras nedidelis, lyginant su anksčiau aplankytais dvarais. Grakščios architektūros dvaro ansamblis sužavėjo rūmų ir juos supančio parko bei ežero darna. Koncertas vyko gražioje, jaukioje rūmų salėje. Nuoširdus mokinių grojimas, programinių pjesių įvairovė sužavėjo klausytojus. Po koncerto dvaro muziejaus darbuotoja, menotyrininkė supažindino su dvaro istorija, pasakojo apie kruopštų restauratorių darbą atkuriant suniokotą praeities grožį ir apie čia dirbančių žmonių pastangas paversti dvaro sodybą dar patrauklesne lankytojams.

 

Paež1

 

Paež2

 

Teko lankytis ir Paberžės dvare (Kėdainių rajonas). XVIII a. mediniame, raižiniais puoštame dvaro pastate dabar įsikūręs 1963 m. sukilimo muziejus. Nuostabios gidės dėka mokiniai turėjo progą pasitikrinti savo istorines žinias. Kadangi Paberžė ilgą laiką garsėjo kaip piligrimystės vieta, o 2018 metai paskelbti Tėvo Stanislovo metais (šio garsaus žmogaus dėka mažas Paberžės kaimelis tapo traukos centru), gidė mums aprodė bažnyčią, kleboniją ir klėtelę, kur įkurtas bažnytinio ir liaudies meno muziejus. Jame eksponuojama Tėvo Stanislovo surinkta unikali kolekcija „Saugotuvės“.

 

Paberžė

 

Dabar Lietuvoje – dvarų atgimimas. Didėja visuomenės domėjimasis valstybės praeitimi. Istoriniai objektai atstatomi, restauruojami ir tampa visuomenės traukos centrais. Ateity mūsų mokytojai su mokiniais vėl vyks į Lietuvos dvarą, jau kitą. Koncertuosime gražioje aplinkoje ir jausimės Lietuvos istorijos dalele.

                                                     Projekto organizatorės J.Žemaitytė, Z.Sivakova, J.Snudaitienė