Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Kelionės į konkursą Vokietijoje įspūdžiai

 

      

 

Ansamblinis grojimas - puikus mokymosi motyvacijos skatinimo būdas. Pastaruoju metu jis labai išpopuliarėjo. Groti ansamblyje - tai mokytis bendradarbiauti: bendra kūrybinė atmosfera, bendrų repeticijų šurmulys, o vėliau ir tikro sceninio jaudulio išgyvenimas visiems kartu  konkurso metu.

Pirmąją gegužės savaitę du mūsų mokyklos fortepijoniniai ansambliai: Trio Musicale V.G.S. (Viltė Zabielaitė, Sofija Kilpytė, Gintvilė Rutkutė) bei Trio Do Re Mi (Mindaugas Gerulis, Kotryna Vaicekauskaitė, Aistė Tamašauskaitė) ir jų mokytojos – J.Snudaitienė, E.Sadauskaitė – Gerulienė, N.Dainelytė, talkinant mokytojai Rūtai Bimbaitei, išsiruošė į pažintinę – koncertinę kelionę  pagal projektą “Ateik, geguži mielas”. Projekto programa buvo skirta susipažinti su Vokietijos ir Austrijos muzikine kultūra. Šiame projekte – konkurse – pažintinėje kelionėje dalyvavo mokiniai ir iš kitų Lietuvos mokyklų – Kauno J.Gruodžio konservatorijos, Veiverių A.Kučingio meno mokyklos, Garliavos meno mokyklos bei Kaišiadorių meno mokyklos.

Į Marktoberdorfo miestelį pietų Vokietijoje, kur vyko ansamblių konkursas, keliavome dvi dienas. Kad neprailgtų kelionė, turėjome galimybę paplaukioti “gražiuoju žydruoju Dunojumi” pro labai aukštas, vaizdingas uolas bei, išsilaipinus kitame upės krante, pusiasalyje aplankyti Veltenburgo vienuolyno ansamblį, kuris buvo įsteigtas 620 metais ir yra seniausias Bavarijos benediktinų vienuolynas. Grįžę į autobusą tęsti kelionės dalinomės įspūdžiais ir prisiminėme kompozitorių J.Štrausą, kuris Dunojaus grožio įkvėptas sukūrė nuostabius valsus.

Pasiekę kelionės tikslą ir apsistoję Muzikos akademijos patalpose džiaugėmės puikiomis gyvenimo sąlygomis: patogūs miegamieji, čia pat kavinėje maitinimas keturis kartus per dieną, erdvios auditorijos repeticijoms, o už jų langų - nuostabūs Marktoberdorfo miestelio namukai ir tarp jų iškilę bažnytėlių bokštai, tarsi įrėminti snieguotų Alpių kalnų. Ir, žinoma, įspūdinga moderni koncertų salė, kurios scenos gilumoje pro didžiulius langus grožėjomės tikrų tikriausiu vaizdu.

Mūsų dienotvarkė buvo labai įtempta – daug repetavome, klausėmės kitų konkurso dalyvių pasirodymų, laisvu laiku, kurio turėjome labai mažai, skubėjome laipteliais nuo kalno žemyn pasigrožėti spalvingu miesteliu, vaikštinėjome šimtamečių liepų alėja, vedančia į žydinčias Alpių pievas.

Tarptautinis „piano 6/8“ konkursas Marktoberdorfe vyko jau aštuntąjį kartą Bavarijos muzikos akademijos patalpose – buvusioje vyskupų vasaros rezidencijoje, įkurtoje dar 1474 metais. Įdomu tai, kad 1780 m. čia gyveno arkivyskupas Klemens Wenzelaus, Saksų dinastijos Lenkijos – Lietuvos kunigaikštis, Trier žemių kunigaikštis. Minima, kad jis buvo didelis muzikos mylėtojas ir sukūrė muzikines tradicijas, kurias ir šiomis dienomis puoselėja  Marktoberdorfo miestelis.

Konkurso siela – prezidentas profesorius Tomislav Baynov, didelis ansamblinio grojimo entuziastas. Su bendraminčiais kolegomis pianistais profesorius pradėjo skambinti trise (6 rankomis) – vienu, keturiese (8 rankomis) – dviem fortepijonais ar net šešiese (12 rankų). To pasekoje 6/8 rankų ansambliavimas paplito įvairiose šalyse ir 1998 metais startavo prof. T.Baynovo projektas – tarptautiniai kursai, seminarai ir konkursas „piano 6/8“. Profesorius ėmė rūpintis ansambliniu repertuaru. Pritaikė trims ir keturiems atlikėjams populiariuosius muzikos kūrinius: J.Štrauso Trik-trak polką, Radetzki maršą, K.Černi Fantaziją, V.Kramer Jubiliejinį polonezą, S.Rachmaninovo Italų polką ir daug kitų kūrinių. Profesoriaus moksliniai darbai ir paskaitos siekia atgaivinti seniausias ansamblinio grojimo tradicijas. Jo įkurta asociacija jungia Europos Šalis, Japoniją, Korėją, JAV, Kanadą.

Konkurse dalyvavo 6 ir 8 rankų fortepijoniniai ansambliai iš Vokietijos, Ukrainos, Korėjos, Kanados, Bulgarijos, Kroatijos, Austrijos ir Lietuvos. Pasirodymus vertino pasaulinio garso fortepijoninės muzikos profesionalai – žymūs atlikėjai ir pedagogai iš Olandijos, Japonijos, Korėjos, Kanados, Vokietijos, vadovaujami profesoriaus T.Baynovo Ansambliai konkursui ruoštis pradėjo dar rudenį ir intensyvus  darbas davė puikius rezultatus: B grupėje TRIO MUSICALE pelnė II vietą, A grupėje TRIO DO RE MI – I vietą. Veiverių meno mokyklos ansamblį VEIVERIŲ TRIOLĖ, kurį paruošė ir mūsų mokykloje dirbančios mokytojos R.Bimbaitė bei R.Morkūnienė, pelnė  I vietą. Labai gerai pasirodė visi Lietuvą atstovavę ansambliai.

Konkursą vainikavo iškilmingas laureatų koncertas. Įsigiję bilietus, fortepijoninės ansamblinės muzikos atėjo paklausyti miestelio gyventojai. Puikiai nusiteikę, apdovanoti atminimo dovanomis bei laureatų diplomais, vėlai vakare atsisveikinome su svetingai mus priėmusia Bavarijos Muzikos akademija ir gražiuoju Vokietijos  Alpių miesteliu Marktoberdorfu.

Rytojaus dieną išvykome romantiškuoju  keliu į vieną seniausių Vokietijos Alpių regiono miestų Fiuseną, garsėjantį viduramžių architektūra, kultūrinėmis bei muzikinėmis tradicijomis, taip pat į garsiąją Noišvanšteino pilį. Ši pilis  minima tarp 100 gražiausių pasaulio vietų, kurias būtina aplankyti. Ją pastatė keistasis Bavarijos karalius Liudvikas II. Karalius garsėjo meile muzikai ir draugyste su kompozitoriumi R.Vagneriu. Noišvanšteino pilies menių interjeras ir eksponatai atspindi R.Vagnerio operų siužetus, įkvėptus vokiečių padavimų ir legendų. Tačiau  karalius pilimi džiaugėsi neilgai. Jis rastas nuskendęs ežere keistomis aplinkybėmis. Noišvanšteino pilies įvaizdį pasiskolino V.Disnėjus ir panaudojo savo filmuke apie Miegančiąją Gražuolę. Aplankėme ir netoliese esančią pilį Hohenšvangau, kurioje gyveno Karaliaus Liudviko II tėvai.

Tęsdami kelionę užsukome į  Pievų bažnyčią Wieskirche. Ši rokoko stiliaus bažnyčia, vieniša stovinti geltonoje pienių  jūroje, gausiai lankoma turistų.

Kitą dieną keliavome į Austriją link Zalcburgo. Pirmiausia lankėmės Helbruno pilyje. Helbruno arkivyskupo vasaros rezidencija vilioja jaunuosius turistus žaismingais fontanais. Juos įrengė pats arkivyskupas, norėdamas pažaisti arba paerzinti savo kilmingus svečius. Fontanai netikėtai ištrykšta iš kėdžių, ant kurių sėdi svečiai, fontanai judina lėlių teatro figūrėles, fontanai kilnoja karūną, kuri vaizduoja valdžios galios suklestėjimą ir t.t. Tik fontanai niekada neaplaisto paties šeimininko (dabar – ekskursijos gido).

Toliau mūsų kelias vedė į Zalcburgą - druskos  ir Mocarto miestą. Aplankėme namą, kuriame kompozitorius V.A.Mocartas gimė ir namą, kuriame jis vėliau gyveno nuo 17 metų amžiaus. Lankėmės nuostabaus grožio Mirabelės soduose. Nuo Mocarto tilto, jungiančio Zalcacho upės krantus, grožėjomės senamiesčio vaizdais. Pasikėlę į tvirtovę ant kalno apžvelgėme miestą iš aukštai. Dar lankėmės Domo katedroje, kuri garsi savo vargonais – jų net penkeri. Vienais jų grojo V.Mocartas. Nusifotografavome prie V.A.Mocarto paminklo.

Važiuodami į Zalcburgą, autobuse žiūrėjome populiarų, visų mėgstamą filmą „Muzikos garsai“, kurio daug scenų filmuota Zalcburge ir jo apylinkėse. Helbruno parke aptikome filme matytą pavėsinę. Miesto centre matėme festivalių rūmus, kur šeimynėlė iš „Muzikos garsų“ dainavo filmo pabaigoje, taip pat vienuolyno kapines, kur nufilmuota pabėgimo scena.

Išvykę iš Zalcburgo, pasukome link St. Gilgeno miestelio ant Volfgango ežero kranto, iš kur kilusi  Mocarto mama. Čia dirbo Mocarto senelis, gimė mama, o sesuo gyveno po vedybų. St.Gilgene kėlėmės į kalnus, į Cviolferhorno viršukalnę (1522 metrai), nuo kurios atsivėrė nuostabi Tauerno kalnų ir Volfgango ežero panorama. (Beje, šiuose kalnuose taip pat buvo filmuota „Muzikos garsų“ scena). Daugelis pripažino, kad tai buvo mūsų kelionės kulminacija. 

Kelionės metu patirti įspūdžiai (dėkojame mokytojai J.Baltušienei, talkinusiai organizuojant šią puikią kelionę) ir pelnyti laurai paskatino mokinius toliau muzikuoti ir dalyvauti naujuose konkursuose. Kauno I-osios muzikos mokyklos ansamblis „Trio musicale V.G.S.” iš konkurso Rygoje (Latvija) parsivežė II vietos  laureatų apdovanojimą, Veiverių Triolė pelnė II-ą vietą tarptautiniame konkurse Vilniuje.  O svarbiausias laimėjimas – tai nauji, laiko ir kelionės patikrinti DRAUGAI.

Dabar jau tikrai žinome, kad „trys viename“ – ansamblis + konkursas + kelionė = tai  mažytis stebuklas!

                                                                                                             

Mokytojos Rūta Bimbaitė ir Jolanta Snudaitienė

 

Nuotraukose:

Bavarijos nuostabios gamtos apsuptyje Sofija Ona, Gintvilė, Viltė


 

Konkurso metu groja TRIO V.G.S (Viltė Zabielaitė, Gintvilė Rutkutė, Sofija Ona Kilpytė)

 

 

Prie V.Mocarto paminklo Zalcburge (Austrija)

 

 

 Mokytojos E.Sadauskaitė-Gerulienė, N.Dainelytė ir J.Snudaitienė su mokinėmis

 

 

Mingaile Skiečiūtė, Faustė ir Paulina Simonavičiūtės su mokytoja R.Bimbaite Helbruno (Zalcburgas) parke prie paviljono, matyto filme "Muzikos garsai".