Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Senosios muzikos ir klavesino meistriškumo kursai

Biržų Vl.Jakubėno muzikos mokyklos
mokytoja-metodininkė Roma Butkevičienė
 
2014 kovo 21-23 d. Biržų pilies rūmuose vyko pavasario sesija su Vilimu Norkūnu. Ji buvo skirta Biržų Vl.Jakubėno muzikos mokyklos mokiniams ir mokytojams. Sesija prasidėjo įvadine paskaita mokytojams, po kurios vyko pamokėlės moksleiviams. Jaunieji muzikantai buvo suskirstyti į tris grupes pagal amžių. Užsiėmimuose praktiškai gvildentos įvairios temos: pulsas, taktas, retorika/kalba muzikoje, artikuliacija, kūrinio analizė kaip suvokimo principas, siekiant geresnės interpretacijos, natūrali ir patogi kūno laikysena, kūno svorio perdavimas per atpalaiduotą ranką, pirštų ir riešo vaidmuo, frazavimo ir artikuliavimo susiejimas su judesiu sunkėjant (in terra) ar lengvėjant (in aria). Daug dėmesio skirta tempo klausimams ir šokių tempams baroko muzikoje, konkrečiai siuitose. Studijavome šokių tempų lentelę iš istorinių šaltinių.
 
Kursų lektorius, senosios muzikos atlikėjas Vilimas Norkūnas greitai prikaustė ir jaunųjų atlikėjų, ir jų pedagogų dėmesį. Vaikai po kelias valandas per dieną sėdėjo aplinkui klavesiną, klausėsi šio instrumento paslapčių, atliekamos senosios muzikos ypatumų, patys skambino jau išmoktus senovinius šokius ir praktiškai bandė pajusti šio instrumento grožį bei galimybes. Visus nepaprastai žavėjo kursų vadovo Vilimo Norkūno nuoširdus darbas, erudicija, puikus senosios muzikos išmanymas ir gebėjimas sunkius dalykus su džiaugsmu paversti maloniais, prieinamais.
 
Pavasario sesijos baigiamasis akordas – koncertas Biržų krašto muziejaus „Sėla“ kunigaikščių Radvilų salėje. Koncertas buvo edukacinio pobūdžio, jo metu mokiniai ir toliau gilino savo įgūdžius kaip atlikėjai, nuotaikingai klausėsi kursų vadovo patarimų bei žaidė muzikinį žaidimą. Koncertą baigė pats klavesinistas, paskambinęs J.S.Bach Partitą iš rankraštinių kompozitoriaus natų. Koncerto klausytojai - tėveliai, svečiai – džiaugėsi sekmadienio švente, galimybe muzikuoti senoviniu instrumentu.
 
Tai jau antroji senosios muzikos sesija. Ir toliau planuojame organizuoti tokias sesijas, nes turime tam sąlygas – klavesiną Biržų pilies rūmuose.
 
2014-Birzai-pavasario klavesino sesija-041
 
 
2014-Birzai-pavasario klavesino sesija-043
 
 
2014-Birzai-pavasario klavesino sesija-046
 
 
2014-Birzai-pavasario klavesino sesija-056
 
 
psisiminimai 36