Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

Kauno A.Kačanausko MM jaunieji pianistai skambina P.I.Čaikovskį

 
 
Kas sieja genialųjį Piotrą Iljičių Čaikovskį (P.I.Tchaikovsky) ir Trakus? Gaila, tačiau apčiuopiamai – niekas, o vis dėlto... Idėja! Idėja, kuri materializavosi 2015 m. balandžio 30 dieną, VDU Didžiojoje auloje.
 
Dar 2014-ųjų rugpjūtį, vaikštinėjant Galvės ežero pakrante,  dvi energingos Kauno A.Kačanausko muzikos mokyklos mokytojos, specialaus fortepijono skyriaus vedėjos –  Živilė Elzbutienė (vyr.kl.) ir Rita Juknevičienė (jaunesn.kl.) būtent taip sumanė prisiminti ir paminėti artėjančias iškiliojo kompozitoriaus Piotro Čaikovskio 175-ąsias gimimo metines. 
 
2014 m. rudenį, išdėsčiusios fortepijono skyriaus kolegėms savo idėją, išgirdo entuziastingą jų pritarimą. Metodinis skyrius iškart (o pradinė idėja ir vėl  Živilės Elzbutienės ) 2015 metų pavasarį numatė surengti trijų dalių ciklą – renginį: konkursą – koncertą (mokyklos skyriuje), respublikinį seminarą fortepijono mokytojams bei finalinį iškilmingą koncertą jau minėtoje VDU Didžiojoje auloje.
 
Vadovaujantis demokratišku bei laisvos valios principu, 24 ciklo pjesės buvo paskirstytos fortepijono skyriaus mokiniams – jas mokytis ėmėsi virš penkiasdešimt mokinių (be abejo, skirtingų mokytojų). Todėl kovo 15-ąją, konkurso – koncerto dieną „Ryto maldų“, „Lėlės ligų“, “Prancūziškų dainelių“ ir t.t., ir t.t. išgirdome ne po du ir tris variantus, bet dar daugiau. O „Laumės raganos“ į A.Kačanausko muzikos mokyklą ant savo šluotų atskrido net šešios! Tą dieną, mokyklos salėje, mokytojai ir kantriausieji klausytojai išgirdo neabejotinai labai skirtingas tų pačių pjesių interpretacijas, natūralu, kolegių pianisčių savo auklėtiniams iškeltas skirtingas užduotis, skambinant šias Piotro Čaikovskio miniatiūras. Aptarimo metu ore sklandė kolegiškas profesionalumas. Ietys, šiukštu, nebuvo laužomos , gal tik nežymiai, taikiai ir subtiliai porą kartų sukryžiuotos…
 
Beje, į šį didelį projektą  nemažiau entuziastingai ir labai organiškai įsiliejo antrojo instrumento (bendrojo fortepijono) gabiausieji, ypač motyvuoti moksleiviai. Du šio skyriaus moksleiviai vėliau gražiai  ir jautriai muzikavo finaliniame koncerte – minėjime.  
 
Balandžio 17-ąją jauki A.Kačanausko muzikos mokyklos koncertų salė atvėrė duris respublikiniam pianistų seminarui “P.I.Čaikovskio fortepijoninės muzikos ypatumai”. Savo ilgamete pedagogine patirtimi sutiko pasidalinti Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijos fortepijono skyriaus vedėja, mokytoja ekspertė Birutė Kumpikienė.  Mokytoja ekspertė įtaigiai, nuoširdžiai ir kantriai dirbo su visais penkiolika seminaro dalyvių. Penkios seminaro valandos jo klausytojams bėgte prabėgo “gaudant” kiekvieną p. Birutės Kumpikienės pastebėjimą, patarimą, paaiškinimą. Reikia paminėti, kad seminare ir finaliniame koncerte skambėjo ne tik “Vaikų albumo” miniatiūros, bet ir vyresniųjų klasių moksleivių atliekamos pjesės iš ciklo “Metų laikai” – Birželis, Spalis, Gruodis , o taip pat Valsas fis-moll op.40 bei fortepijoninis ansamblis “Cukruotų slyvų fėjų šokis” iš baleto “Spragtukas”. Seminaro vedėja mokytoja ekspertė B.Kumpikienė nemažai laiko paskyrė paaiškinimams apie deramą garso formavimą, sąlytį su klaviatūra, “tuše”, įvairius specifinius niuansus atliekant sudėtingesnes technines vietas, o apibendrinant visiems jauniesiems atlikėjams nuoširdžiai patarė nepasiduoti pagundai P.Čaikovskio fortepijoninę muziką gausiai “apibarstyti cukraus pudra”, o ją skambinti kuo natūraliau, nuoširdžiai muzikuojant.
 
Giedrą ir gražų balandžio 30-osios vakarą  mokiniai, jų tėveliai ir žinoma fortepijono pedagogės pravėrėme VDU Didžiosios aulos (Gimnazijos g.7) duris. Labai smalsu buvo stebėti pirmąjį įspūdį, nuostabą, atsispindėjusius vaikų, o ir ne tik jų, veiduose.
 
Nuostabaus grožio, skoningai restauruota buvusio vienuolyno salė, puikiai pritaikyta koncertams, vykstantiems Kaune!
 
Renginį subtiliai ir jautriai vedė skyriaus vedėja Živilė Elzbutienė, klausytojams tarusi įžanginį žodį apie  P.Čaikovskio ciklą vaikams, o po kiekvieno atlikėjo pasirodymo pasirūpinusi jį apdovanoti žavia atminimo dovanėle. 
 
Vaikai skambino ypatingai pakylėtai.  Atsakomybę jautė už save, pedagogių įdėtą triūsą ir… juos supančios erdvės grožį. Renginys pavyko taip, kaip tik galėjo būti geriausiai – sklandūs, subrandinti pasirodymai, puiki vaikų koncertinė apranga – mergaitės lyg P.Čaikovskio laikų mažosios gražuolės, berniukai – su parištais apykaklių šilkiniais kaspinais, kostiumai, eilutės su liemenėmis, žodžiu, “ganėme” ne tik ausis, bet ir akis…
 
Skyriaus vardu noriu padėkoti mūsų mokyklos mokytojai ekspertei, VDU Menų fakulteto docentei Jūratei Šleinytei, kurios rūpesčio dėka gavome galimybę koncertuoti šioje salėje.
 
Kai po koncerto paklausiau savo mokinuko, kaip jis jautėsi, ar jam patiko dalyvauti  renginyje, išgirdau atsakymą –  “Dabar jaučiuosi kaip inteligentas!” Sakoma, kad vaikų lūpomis kalba tiesa...
 
Jurga Varnaitė
Kauno A.Kačanausko MM