Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

II-asis Grand Piano Competition (tarptautinis jaunųjų pianistų konkursas)

 

logo

denis main.png 460x300 q85 crop 1 subsampling 2 upscale 1

Balandžio 29 d. Maskvoje įvyks II tarptautinio jaunųjų pianistų konkurso Grand Piano Competition atidarymas. Rusų muzikiniai portalai jį anonsuoja kaip vieninteles pasaulyje muzikines varžytuves, kuriose nėra dalyvių atrankos turų metu. Jaunieji muzikantai varžosi dėl galimybės laimėti akustinį Yamaha fortepijoną arba 40 tūkstančių dolerių piniginį prizą. Konkursui, vyksiančiam balandžio 29 - gegužės 5 dienomis, vadovauja žymus pianistas Denis Matsuev (1998 m. P.Čaikovskio tarptautinio pianistų konkurso I premijos laimėtojas). Norėjusių dalyvauti konkurse buvo labai daug, net 98 paraiškos buvo pateiktos iš 26 skirtingų pasaulio šalių – Rusijos, JAV, Austrijos, Bulgarijos, Rumunijos, Japonijos, Kinijos ir kitų. Iš jų žiuri atrinko tik 15! Konkurse dalyvausiančių pianistų amžius – iki 16 metų. Tarp jų pateko trys laureatai ir diplomantai, dalyvavę I-ajame Grand Piano konkurse: Ivan Bessonov (Rusija), Tinhong Liao (Kinija) ir Vladislav Khandohi (Baltarusija). Visi 15 dalyvių atliks solines programas Maskvos konservatorijos S.Rachmaninovo salėje, o vėliau koncertinėje P.Čaikovskio salėje su valstybiniu Rusijos orkestru, vadovaujamu E.F.Svetlanovo, atliks koncertus fortepijonui ir orkestrui. Jauniausias konkurso dalyvis tėra 10-ies metų. Dalyvių lygis labai aukštas. Ir D.Matsuevas, ir žiuri narys, žymus fortepijono pedagogas Valerijus Piaseckis (Centrinės muzikos mokyklos prie valstybinės P.Čaikovskio konservatorijos spec. fortepijono katedros vedėjas nuo 2001 m.) pripažįsta, kad ši jaunųjų atlikėjų karta yra labai stipri. Duodami interviu žurnalistams atskleidė, kad į finalą objektyviai galėjo patekti ir 28 dalyviai. Labai stiprūs atlikėjai iš Azijos, Europos ir, žinoma, Rusijos. Atrankoje buvo tokių įrašų, kurių klausantis, bet nematant vaizdo medžiagos atrodė, kad klausaisi labai patyrusio, subrendusio atlikėjo koncerto.

D.Matsuevas mano, kad galbūt sunkiausiu išbandymu šiame konkurse ir yra vaizdo turas, nes būtent pagal vaizdo medžiagą nustatoma, ar atlikėjas turės galimybę kovoti dėl pagrindinio prizo. Jaunasis pianistas turėjo atsiųsti įrašą, kuriame atlieka tris kūrinius: baroko epochos polifoniją, klasicizmo epochos kūrinį ir virtuozinį kūrinį.

Pirmasis turas vyks balandžio 30 – gegužės 1 dienomis. Jo metu dalyviai turės atlikti po vieną ar kelis kūrinius iš trijų kategorijų: muzikos nuo baroko epochos iki klasicizmo, nuo romantizmo epochos iki XIX a. ir rusų kompozitoriaus kūrinį (XIX-XX a.). Antrajame ture, kuris vyks gegužės 3-4 d., jaunieji atlikėjai atliks savo pasirinktą koncertą fortepijonui ir orkestrui. Koncertą bus galima atlikti visą arba tik I dalį, ar II-III dalis kartu, bet grojimui finale skirta 20 minučių.

D.Matsuevo nuomone labai svarbu, kad jauniesiems atlikėjams talkins Valstybinis Rusijos orkestras: ''Kiekviename panašaus pobūdžio konkurse, varžytuvėse privalo būti globėjas, sugebantis palaikyti, aprūpinti ''saugia pagalve'' atlikėją.'' Ir jis pasirūpino, kad būtent šis orkestras akompanuotų jauniesiems pianistams, nes šiuo metu jis labai puikios formos ir koncertuoja visame pasaulyje talkindamas žymiems solistams.

Kaip ir pirmajame Grand Piano konkurse, orkestrui vadovaus dirigentas Aleksandr Sladkovskij, o uždarymo koncerte diriguos pats Valerij Gergijev (Mariinsky teatro generalinis ir meno direktorius nuo 1988 m., Miuncheno filharmonijos pagrindinis dirigentas, Valstybinio Sankt Peterburgo menų fakulteto dekanas, visos Rusijos chorinės bendruomenės pirmininkas).

Nors konkurso pagrindinis prizas tikrai solidus, visgi D.Matsuevas labiau akcentuoja spec. prizų svarbą – o būtent galimybę jauniesiems talentams debiutuoti prestižinėse pasaulio koncertų salėse su dirigentų elitu ir pačiais geriausiais orkestrais.

Konkursą online transliuos klasikinės muzikos internetinis kanalas Medici.tv. Transliacijos prasidės 2018 m. balandžio 29 d. 19 val. iškilmingu atidarymo koncertu. Jo metu turėsime galimybę išgirsti ne tik D.Matsuevą, bet ir I-ojo Grand Piano Competition nugalėtojus Aleksandr Malofeev (Rusija) ir Sandro Nebieridze (Gruzija). Abu jie 2016 m. vykusiame konkurse laimėjo Grand Prix.

Viso konkurso metu internetiniame portale ClassicalMusicNews.ru bus vedama naujienų rubrika. Konkursas turi ir savo internetinį puslapį, kuriame galima sužinoti visą svarbią informaciją, susijusią su Grand Piano Competition: atlikėjus, žiuri narius, konkursų dalyvių pasirodymų dienas ir tikslų laiką, konkurso programų reikalavimus, vaizdo medžiagą ir transliacijas, fotogaleriją, prizus ir kt.

grandpianocompetition.com

Straipsnį parengė

Rita Kochanauskaitė