Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

TROFEO MUSICALE. MINTYS PO KONKURSO PRIENUOSE

 

Rasa Derbutienė

Konkurso meno vadovė

Kiekvieną birželį Prienų kultūros ir laisvalaikio centre Veiverių Antano Kučingio meno mokykla rengia gražią šventę – tarptautinį konkursą, į kurią sukviečia jaunuosius muzikantus. Pasibaigus mokslo metams, lyg apibendrinant nuveiktus darbus, malonu pasidžiaugti jaunųjų talentų tobulėjimu, pasiklausyti gražios klasikinės muzikos.

Per 11 metų nuo pirmojo konkurso „Olimpo musicale“ (2005) spėjo „gimti“ dar du konkursai, tad dabar Veiverių meno mokykla rengia tris tarptautinius konkursus: „Olimpo musicale“, „Musica pianoforte“ ir „Trofeo musicale“. Žinant, kad mokykla yra nedidukė (joje mokosi 120 mokinių, dirba 14 pedagogų) – tai labai daug. Kiekvienas konkursas turi savo koncepciją: „Olimpo musicale“ yra skirtas visais instrumentais grojantiems solistams ir ansambliams iki 9 narių. „Olimpe“ būna nepaprastai įdomu klausytis jaunųjų atlikėjų, kurie muzikuoja pačiais įvairiausiais, kartais ir labai retai girdimais, „egzotiškais“ instrumentais: cimbolais, ksilofonu, marimba, mandolina, arfa. Atlikėjai neskirstomi į jokias sekcijas, instrumentai „sumaišyti“, o pasirodymo eilė konkurse priklauso tik nuo dalyvio amžiaus. Ansambliai taip pat būna ypatingai įdomių ir įvairių sudėčių. „Musica pianoforte“ skirtas pačiai gausiausiai muzikantų gildijai – pianistams ir ansambliams iki 4 narių (ansamblyje privalomas pianisto dalyvavimas). Na, o šiemet įvykęs naujas konkursas „Trofeo musicale“ buvo skirtas toms specialybėms, kurios yra Veiverių meno mokykloje. Be pianistų, kurių, kaip visada, dalyvavo gausiausias būrys, dar grojo pučiamųjų instrumentų atlikėjai ir gitaristai. Gaila, kad šių specialybių dalyvių buvo palyginti mažai, tačiau tikimės, kad su kiekvienu konkursu jų daugės. Galbūt ateityje prisidės ir kitos specialybės.

Visų trijų aukščiau išvardintų konkursų organizatoriai turi savo vaikų muzikinių konkursų organizavimo sampratą ir filosofiją: konkursas – tai šventė, kurioje maloni, šilta atmosfera, kurios neužgožia nesveika konkurencija, kur vertinimas greitas ir objektyvus, kur laimi visi, kas moka groti! Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad mūsų konkursai yra populiarūs, kad mokytojai ruošia mokinius su didžiuliu entuziazmu, kad konkursuose nebijo dalyvauti ir jauni, mažesnę patirtį turintys pedagogai. Rengėjai stengiasi, kad kiekvienas muzikuojantis vaikas jaustųsi pagerbtas, paskatintas, įvertintas, kad didėtų grojančių vaikų motyvacija ir kad tai būtų didelė šventė tiek vaikams, tiek jų tėveliams, ir, aišku, mokytojams. Nes dažname konkurse šventę pajunta tik maža dalelė tų, kurie tampa laureatais ir diplomantais, o kiti, nelaimėję - išvažiuoja „nukabinę nosis“... Mes pasirinkome kitą kelią – skatinti ir motyvuoti, suteikti kuo daugiau džiaugsmo, nes kas grojo - žino, jog grojimas nėra pats lengviausias dalykas pasaulyje. Reikia įdėti daug darbo ir pastangų, norint išmokti groti, o norint pasiruošti konkursui tos pastangos iš viso turi būti maksimalios. Konkursas – kelios minutės (!), per kurias gali pasirodyti puikiai, bet gali ir suklupti, gali „pavesti“ nervai, o gal tiesiog ne tavo diena... Ar nuo to ji turi tapti mažiau šventiška? Reikia tik džiaugtis, kad šiais visuotinės kompiuterizacijos laikais dar turime tokią prabangą – gyvai grojančius vaikus, ir kuo labiau skatinti mažuosius muzikantus ir jų tėvelius. Tėvams tenka ištverti taip pat nemažai – neretai vaiko muzikavimas griauna šeimos ramybę ir draugiškus santykius, nes mokytojas reikalauja vis tobulesnio rezultato (tobulumui juk ribų nėra!), o natūralu, kad vaikui kartais norisi ilgiau pasėdėti prie kompiuterio, pabūti su draugais ar tiesiog nieko neveikti.

O dabar plačiau apie paskutinįjį - „Trofeo musicale“ konkursą. Į konkursą susirinko 190 dalyvių: 119 solistų (iš jų – 98 pianistai) ir 31 ansamblis iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Rusijos ir Lenkijos.

Konkurso dalyvius vertino solidi komisija – VDU muzikos akademijos profesorius, Vilniaus M.K.Čiurlionio namų direktorius, žymiojo menininko provaikaitis Rokas Zubovas (žiuri pirmininkas), viešnia iš Italijos Sabrina Comin, vienas žymiausių šių laikų baltarusių pianistų Jurijus Blinovas, Naujenės (Latvija) meno mokyklos direktorius Spodris Kačans ir Kauno J.Naujalio muzikos gimnazijos direktorius Raimundas Simanavičius. Kad vertinimas būtų kuo objektyvesnis, šiame konkurse buvo išbandytas naujas vertinimo komisijos formavimo modelis ir į komisiją pakviesti žinomi respublikos muzikos (meno) mokyklų mokytojai ekspertai bei metodininkai, savo srities profesionalai: Rasa Rinkevičiūtė, Edita Matulionienė, Rūta Bimbaitė, Rasa Derbutienė, Živilė Elzbutienė, Rūta Varnienė, Jūratė Žemaitytė, Aušra Banaitienė, Sonata Zubovienė, Aušra Klovaitė Berezinienė, Rita Juknevičienė, Nerijus Ardzevičius.

Konkurso partneris – kelionių agentūra „Guliverio kelionės“ įsteigė 2 trofėjus – 4 dienų keliones į Varšuvą ir Krokuvą, kurios buvo padovanotos geriausiai konkurse pasirodžiusiems lietuvaičiams. Vertinimo komisijai nebuvo sunku apsispręsti – kelionės atiteko po 2 Grand Prix (solistų ir ansamblių kategorijose) laimėjusiems berniukams – kauniečiui pianistui Jokūbui Jakeliui (mokytoja Edita Matulionienė) ir šiauliečiui Justui Drakšui (mokytojas Zigmas Drakšas), grojančiam triūba. Abu berniukai sužavėjo žiuri ne tik savo didelėmis, išbaigtomis programomis, muzikaliu, raiškiu ir technišku grojimu, bet ir vidine ugnele, kuri pakeri ir paperka visus. Žinant, kad Jokūbui ir Justui tėra tik po 10 metų, aišku, kad jų laukia graži muzikinė ateitis.

Konkurse pasirodė labai daug puikiai grojančių vaikų, kaip visada stiprūs buvo ir didelę konkurenciją mūsiškiams sudarė svečiai iš užsienio. Konkurso rezultatai iki šiol skelbiami internetinėje svetainėje www.kucingis.lt, jei įdomu, galima juos pasižiūrėti. Paminėsiu tik didžiausią įspūdį žiuri komisijai palikusių lietuvaičių pavardes: Kaja Kašubaitė iš Nacionalinės M.K.Čiurlionio menų mokyklos, Nortė Karaliūtė, Liepa Juodytė, Agnė Šulniūtė, Simonas Rukanskis, Ilma Dumčaitytė, Greta Senkutė (Kauno 1-oji muzikos mokykla), Vakarė Viktoravičiūtė (Elektrėnų meno mokykla), Narajanas Laurinavičius, Kotryna Baltrimaitė, Saulė Pukinskaitė (Klaipėdos E.Balsio menų gimnazija). Visi šie vaikai pelė Grand Prix arba 1 vietas savo kategorijose. Pūtikų tarpe geriausiai sekėsi naujaliukui Rokui Makštučiui, kuris vienintelis pučiamųjų sekcijoje pelnė Grand Prix, mažajam saksofonistui šešiamečiui Joriui Gudelevičiui iš Alytaus muzikos mokyklos, kurio rimtas pasirodymas sukėlė nuostabą ir šypseną, Aurėjai Lukšaitei, Viltei Bagdžiūtei, Vaivai Lukoševičiūtei iš Kauno M.Petrausko muzikos mokyklos. Gitaristų tarpe daugiausia balų surinko Rokas Sveikata (Vilniaus B.Dvariono dešimtmetė muzikos mokykla) ir  Matas Bašinskas (Kauno 1-oji muzikos mokykla). Konkursą, kaip visada, labai paįvairino fortepijoniniai ir kameriniai ansambliai. Fortepijoninių ansamblių kategorijoje iš visų vertinimo komisijos narių aukščiausią balą – 25 gavo Jokūbo Jakelio ir Manto Vaitkaus duetas, na o kamerinių ansamblių kategorijoje sėkmė pelnytai šypsojosi įspūdingai Dž.Rosinio „Duetą dviems katėms“ atlikusiam Justo Drakšo, Austėjos Venckutės ir Kamilės Kaučikaitės trio.

Konkursui pasibaigus, pasijunti dėkingas ir labai įvertini, kad esi ne vienas šiame nelengvame, atsakingame darbe. Dėkojame visiems rėmėjams, ir ypač kelionių agentūrai „Guliverio kelionės“, kurių dėka konkursas tapo turtingesniu ir patrauklesniu. Taip pat nuoširdžiai dėkojame Prienų r. Savivaldybės administracijai, Prienų kultūros ir laisvalaikio centro darbuotojams, Prienų meno mokyklos direktorei Rasai Staliūnienei, fortepijono skyriaus vedėjai Snieguolei Sinkevičienei ir visoms fortepijono skyriaus mokytojoms už paramą, palaikymą ir pagalbą. Na, o 2017 m. birželį kviečiame visus jau į V-ąjį tarptautinį jaunųjų atlikėjų konkursą „Olimpo musicale“. Konkurso nuostatus nuo lapkričio mėnesio galėsite rasti www.pianistas.lt ir www.kucingis.lt

Iki malonių susitikimų konkursuose!

 

IMG 0014

Konkurso direktorius Mindaugas Labanauskas, vertinimo komisijos pirmininkas prof. Rokas Zubovas ir meno vadovė Rasa Derbutienė

 

IMG 0028

Pačių jauniausių pianistų kategorija  (A1) su konkurso vertinimo komisijos nariais     

 

IMG 0037 Nortę Karaliūtę su Grand Prix apdovanojimu sveikina prof. R.Zubovas

 

IMG 0038 

A2 kategorijos laureatai su vertinimo komisija

 

IMG 0042

Veiverių A.Kučingio meno mokyklos atstovė Kamilė Žliobaitė pelnė diplomą

 

IMG 0062

A4 kategorija su vertinimo komisijos nariais

 

IMG 0067

Konkurse puikiai pasirodė svečiai iš Lenkijos  

 

IMG 0079 Jauniausias konkurso dalyvis pučiamųjų sekcijoje Joris Gudelevičius

 

puc

 Pučiamųjų instrumentų sekcijos dalyviai su vertinimo komisija

 

IMG 0133

Gitaristų sekcijoje I vietą pelnė  Matas Bašinskas

 

IMG 0150

 Fortepijoninius ansamblius ruošusios mokytojos

 

IMG 0155

Jokūbas Jakelis ir Tomas Vaitkus pelnė Grand Prix fortpijoninių ansamblių kategorijoje

 

IMG 0159

 Fortepijoninių ansamblių kategorijų laureatai su vertinimo komisijos nariais

 

IMG 0171

 Kamerinių ansamblių kategorijoje Grand Prix pelnė trio iš Šiaulių S.Sondeckio menų mokyklos – Justas Drakšas, Austėja Venckutė ir Kamilė Kaučikaitė

 

IMG 0180

 „Saksofono broliai“ iš Birštono meno mokyklos

 

IMG 0197

 Konkurso dalyvius sveikina Prienų rajono švietimo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas

 

IMG 0205

 Kamerinių ansamblių vertinimo komisijos nariai

 

IMG 0210

Grand Prix laimėtojo Jokūbo Jakelio tėtis pasakė jaudinančią padėkos kalbą

 

IMG 0225

Jauniausieji kamerinių ansamblių kategorijos dalyviai su vertinimo komisija     

 

IMG 0229     

E2 kamerinių ansamblių kategorijos dalyviai su žiuri nariais

 

IMG 0236

 I vietą vyriausiųjų kamerinių ansamblių dalyvių kategorijoje (E4) pelnė Kamilė Tilinskaitė ir Ignas Jakštas

 

IMG 0239

 E4 kamerinių ansamblių kategorijos dalyviai su žiuri nariais

 

IMG 0243

Konkurso organizatoriai kartu su žiuri nariais

 

IMG 0245

Konkurso žiuri narės Sabrinos Comin (Italija) autografas kartu grojančioms pusseserėms Rebekai ir Aivijai Berūkštytėms