Nerasi žmogaus, nežinančio nuostabios Čekijos – Vidurio Europos šalies, kurioje šimtmečius draugauja ir vienas kitą papildo kerintis gamtos grožis ir miesto šurmulys, gilios tradicijos ir inovacijos. Nuo senų laikų pasaulis gėrisi įmantriais Bohemijos krištolo ir porceliano gaminiais, kerinčiais vitražais ir unikalia bei spalvinga Čekijos kultūra.
Iš tiesų, muzika yra pagrindinė Čekijos kultūros dalis. Čekija užaugino ir formavo ne vieną pasaulyje žinomą kompozitorių, atlikėją, muzikos pedagogą. Yra net posakis: „kiekvienas čekas yra muzikantas“. Čekijos muzikantai dažnai buvo kviečiami į kitas šalis. Tokių pavyzdžių turime ir Lietuvoje. Čekų nacionalinės muzikos klasikas, romantikas Zdenekas Fibichas 1873–1874 m. dėstė Vilniaus muzikos mokykloje. 1883 m. garsios grafienės Marijos Tyzenhauzaitės–Pšezdzieckienės kvietimu į Rokiškį atvyko čekų muzikas, pedagogas, vargonininkas ir kompozitorius Rudolfas Lyhmanas. Čia jis įsteigė grafiškąją muzikos ir giedojimo mokyklą, parengė virš 200 vargonininkų, jo mokiniais buvo Juozas Gruodis, Mikas Petrauskas, Juozas Tallat–Kelpša ir kiti. Rokiškio mokyklos paruošti vargonininkai ir chorvedžiai sėjo muzikinės kultūros grūdą ne vien Šiaurės Rytų, bet ir visoje Lietuvoje.
Kokia yra čekų muzika? Visų pirma tai nuoširdi bei daininga melodija, šokio ritmika, turtinga harmonija, joje daug švelnios lyrikos ir šmaikštaus humoro. Ne tik čekų kompozitoriai, atlikėjai, bet ir klausytojai visais laikais garsėjo aukštu ir rafinuotu muzikos suvokimo lygiu. Čekų kultūra, ypatingai muzika, yra stipriai įtakota Austrijos kultūros, nes po Šventosios Romos imperijos panaikinimo Bohemija tapo Austrijos imperijos, o nuo 1867 m. Austrijos-Vengrijos imperijos dalimi. Bohemija išlaikė formalų atskiros Čekijos karalystės statusą iki 1918 m., o Praha tapo vienu svarbiausių imperijos miestų. Ir šiandien Čekijos sostinė Praha laikoma vienu romantiškiausių pasaulio miestų, viliojančiu keliautojus iš viso pasaulio. Ir ne veltui: joje lankėsi, gyveno W. A. Mozartas, L.van Beethovenas, B. Smetana, A. Dvoržakas ir kiti žymūs pasaulio ir čekų kompozitoriai.
2020 metais Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lietuvos ir Čekijos draugija bei Vilniaus menų studija „Garsas ir spalva“ susibūrė, kad įgyvendintų gražią idėją – Lietuvoje populiarinti čekų muzikos tradicijas, skatinti muzikos pedagogus domėtis ir į mokinių grojamą repertuarą įtraukti čekų kompozitorių kūrinius, o svarbiausia – kartą per dvejus metus pakviesti Lietuvos jaunuosius pianistus, smuikininkus bei vokalistus į čekų muzikos šventę. Taip gimė respublikinis čekų muzikos konkursas „Čekų parafrazės“.
Čekijos Respublikos ambasada bei Lietuvos ir Čekijos draugija be galo džiaugiasi ir didžiuojasi šiuo konkursu, nes mokiniai, pedagogai, taip pat mokinių tėveliai ir artimieji turi išskirtinę galimybę artimiau susipažinti su profesionaliąja čekų muzika.
Kas dvejus metus vykdomas konkursas pritraukia jaunuosius muzikos atlikėjus iš visos Lietuvos. 2021 m. ir 2023 m. vykusiuose konkursuose dalyvavo jaunieji atlikėjai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Mažeikių, Rokiškio ir kitų miestų muzikos bei meno mokyklų. Džiugu, kad konkursas turi ir tęstinumą – pasibaigus konkursui dalyviai yra kviečiami koncertuoti Čekijos Respublikos ambasados rengiamuose renginiuose, o šiais metais gegužės 23 dieną laureatai ir komisijos atrinkti atlikėjai turės galimybę koncertuoti nuostabiame Paliesiaus dvare!
Šiemet jau III-asis čekų muzikos konkursas „Čekų parafrazės“ vyks gegužės 9 d. Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje (Gerosios Vilties g. 19, Vilnius). Konkurso organizatoriai labai laukia 6-18 metų instrumentinės muzikos atlikėjų, grojančių fortepijonu ar styginiais instrumentais, ir 18-23 metų klasikinį vokalą studijuojančių mokinių bei studentų.
Čekijos sostinė Praha yra gražiausia gegužės mėnesį, kai žydi gėlės ir žaliuoja medžiai, o oras prisipildo muzikos! Būtent šį mėnesį (jau nuo 1946 metų) vyksta didžiausia Čekijos metų muzikos šventė – „Prahos pavasaris“. Sukurkime ir Lietuvoje čekiškos muzikos dieną, kurioje galėsime prisiliesti prie įvairių laikmečių, muzikos stilių ir pažinti turtingą čekų kultūrą.
Jūratė Danielienė
Nemenčinės muzikos mokyklos ir menų studijos „Garsas ir spalva“ fortepijono mokytoja
Laura Vancevičienė
Čekijos Respublikos ambasados Vilniuje darbuotoja